خلاصه اصول پیمان حقوق کودک

پرخاشگری کودک را چگونه درمان کنیم؟
۳ شهریور ۱۳۹۵
لایحه حمایت از حقوق کودکان چشم انتظار حمایت بهارستان
۴ شهریور ۱۳۹۵

به طور خلاصه اصول پیمان حقوق کودک به شرح زیر باید مورد توجه قرار گیرد.

  • پرهیزاز تبعیض ، حقوق کودکان باید در مورد تمام کودکان رعایت گردد، نباید گروهی از کودکان را به هر دلیلی از داشتن این حقوق محروم شوند بنابراین هر نوع حذف، نابرابری و بی‌عدالتی باید در سیاست گذاری‌ها و برنامه ریزی‌ها مورد توجه باشد.

 

  • کلیه مواد حقوق کودک تحت عنوان “حق” اهمیت مساوی دارند و ضمن وابستگی متقابل به یک‌دیگر، غیر قابل تفکیک هستند. با اجرای کامل یکی از حقوق مذکور بدون رعایت سایر حقوق میسر نیست.

 

  • پاسخ‌گویی افراد مسؤول، شناسایی کودکان به عنوان دارندگان حق ایجاب می‌کند که افراد و نهادهایی که مسؤولیت رعایت حقوق مذکور را دارند مشخص شوند و از آنان خواسته شود تا در زمینه مسؤولیت‌های خود پاسخ‌گو باشند. چنین افراد و نهادهایی (از جمله خانواده، انجمن‌ها، مقامات محلی، و مقامات کشوری) باید از طریق برنامه‌های ملی و بین‌المللی مورد حمایت و پشتیبانی قرار گیرند تا بتوانند به تعهدات خود عمل نمایند.
  • مشارکـت ، تک‌تک افراد اجتماع حق دارند با مشارکت در تحولات اقتصادی و فرهنگی و اجتماعی و بهره‌مندی ازنتایج حاصله، به تحقق حقوق کودکان و نوجوانان در تحولات مذکور بپردازند
  • حفظ منافع کودکان، حفاظت از منافع کودکان در کلیه تصمیم گیری‌ها و فعالیت‌ها باید از اولین اولویت‌ها محسوب شود ، رویکرد کودک محور باید تقویت شده و در تمام فعالیت‌ها، چه درسطح مؤسسات عمومی و خصوصی و چه در محیط خانواده، همواره باید مورد تأکید قرار گیرد. به عنوان مثال در موقعیت‌های اظطراری و ناگوار، باید محل های خاص “دوستدار کودک” حافظ منافع و سلامت کودکان بوجود آید.
  • حق زندگی، و مراقبت همه جانبه ، این ماده بر رشد کودک به عنوان یک پدیده همه جانبه تأکید دارد، سلامت کودک با رشد فیزیکی و معنوی وی ارتباط دارد. هم چنین رفع نیازهای اصلی کودکان و دسترسی آنان به خدمات اجتماعی مسایلی به هم پیوسته‌اند که باید رعایت شوند .
  • احترام به دیدگاه‌های کودک، به کودکان باید فرصت داده شود تا با توجه به سن و توانائی‌های‌شان، در تصمیم گیری‌هایی مربوط به زندگی‌شان مشارکت کنند. این ماده بر اهمیت نظرات کودکان در تأمین حقوق‌شان تأکید دارد.
  • Nike Free 5.0 Dames grijs
  • در این زمینه مشارکت کودکان و خانواده‌های فقیر و حاشیه نشین اهمیت خاصی دارد؛ این ماده تأکید می‌کند که نظرات کلیه کودکان، به خصوص کودکان حاشیه نشین، باید شنیده و به آن ترتیب اثر داده شود.

  • شواهد عملی و تجربه‌های به‌دست آمده از رویکرد پیمان حقوق کودک نشان می‌دهد که در صورتی‌که حقوق زنان رعایت نشده و نقض شود، رعایت حقوق کودکان امکان پذیر نیست. بنابراین رویکرد مذکور بر رابطه‌ی مستقیم بین تغذیه‌ی مناسب، سلامتی و شرایط بهینه‌ی زندگی مادران، و در نتیجه رعایت حقوق زنان، و رعایت حقوق کودکان تأکید دارد. به عنوان مثال، اصل حقوق بشری پرهیز از تبعیض جنسی و رعایت حقوق مساوی هر دو جنس در خانواده و جامعه، و نقش روز افزون مردان در مراقبت از کودکان، در بقا، رشد و بالندگی کودکان اهمیت حیاتی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *